×
×
homepage logo

Panthers cross-country runners show strength against class A teams

By Sue Sitter - | Aug 28, 2021

Submitted Photo Panthers runner Austin Dibble stays with the top finishers at Jamestown Aug. 21.

Rugby High School’s Panther Cross Country team showed their strength to class A competitors at the Jamestown “Orr” iginals Invitational, held at the Parkhurst Recreation Area in Jamestown Aug. 21.

The Panthers placed first among class B schools and fifth overall in the varsity girls’ 5000-meter event, outpacing class A schools Fargo North, West Fargo Sheyenne, Fargo South, Jamestown, Mandan and Devils Lake.

In the varsity boys’ 5000-meter event, Rugby placed eighth, beating all class B competitors and class A schools Jamestown and Fargo South.

The Panthers placed second overall in the JV girls’ 3000-meter event, topped only by Fargo Davies High School. Rugby’s Evyn Jacobson placed first overall in the race.

Rugby’s JV boys teams placed eighth in the 4000-meter event and sixth in the 3000-meter race.

“I was happy with how the kids handled the meet and how they ran,” Panthers Coach Bill Jansen said of the race.

“It is nice to be able to run against class A competition because it adds athletes to the races and gives the kids more runners to run with and pace off of. It’s nice to get our first meet in and a bonus that it was at the state meet site.”

Rugby results for the Jamestown meet were:

Varsity girls 5000-meters (Fifth place overall): Amelia Shepard, fifth place, 20 minutes, 29 seconds; Brooklyn Bartsch, sixth place, 20:34; Hannah Senechal, 25th place, 21:52; Quinn Neppl, 52nd place, Jaelyn Lunde, 67th place, 24:23; Kendyl Hager, 70th place, 24:34; Mikaylee Livedalen, 76th place, 24:53; Jaclyn Duchscher, 77th place, 25:02; Kinsey Arnston, 81st place, 25:52; Rylah Hager, 85th place, 26:54; Rylie Suchor, 28:21.

Varsity boys 5000-meters (Eighth place overall): Austin Dibble, 15th place, 18:08; Jenner Johnson, 54th place, 20:39; Connor Klein, 56th place, 20:53; Andrew Duchscher, 61st place, 21:38; Riley Odden, 70th place, 21:52; Kristian Fritz, 82nd place, 22:37.

JV girls 4000-meters (15th place overall): Mya McNeff, 62nd place, 20:29; Jesse Wolf, 66th place, 20:40.

JV boys 4000-meters (eighth place overall): Connor Ramsey, 20th place, 16:23; Maddex Kirchofner, 34th place, 17:18; Wyatt Oppen, 38th place, 17:40.

JV girls 3000-meters (second place overall): Evyn Jacobson, first place, 12:57; Mauvlyn Kirchofner, 12th place, 14:04; Ava Jacobson, 19th place, 14:21; Brooklyn Hager, 26th place, 14:53; Tressa Arnston, 29th place, 14:55; Reese Gullickson, 41st place, 15:58; Livvy Johnson, 42nd place, 16:00; Sophie Oppen, 43rd place, 16:09; Ava Wurgler, 50th place, 17:07; Haylee Jundt, 60th place, 18:07.

JV boys 3000-meters (sixth place overall): Brayden Green, 19th place, 12:48; Austin Duchscher, 22nd place, 13:09; Kiefer Fritz, 36th place, 14:21; Brayden Herman, 38th place, 14:32; Kale Deatherage, 43rd place, 14:59; Damien Herman, 46th place, 15:52.

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page