×
×
homepage logo

Girls take first, boys third at Harvey-Wells County invite

By Staff | Oct 5, 2018

The RHS Panther varsity cross-country and girls’ Junior High squads placed in the top 3 at the Harvey/Wells County Invitational held Tuesday at the Harvey Country Club.

Panther varsity girls took the No. 1 spot in the 5000 meter event, while the boys placed No. 3. Rugby Junior High girls participated in a 3000-meter event at the meet, placing 1st.

Individual results for the RHS varsity girls were: Quinn Neppl, 1st place, 21:20; Ellie Duchscherer, 4th place, 23:51; Rylie Suchor, 5th place, 23:54; Mikaylee Livedalen, 7th place, 24:09; Megan Schmaltz, 10th place, 24:36; Paige Jones, 12th place, 24:58; Anna Clements, 17th place, 28:40; Braelynn Oppen, 22nd place, 32:36; Amber Schmaltz, DNF.

Panther varsity boys’ results were: Riley Zachmeier, 2nd place, 17:30; Kadin Neppl, 5th place, 18:12; Austin Dibble, 7th place, 19:12; Malachi Dosch, 33rd place, 22:10; Trenton Sanford, 63rd place, 27:42.

Rugby Junior High girls’ results were: Sophie Oppen, 3rd place, 15:53; Haley Mayer, 4th place, 16:03; and Trista Hamilton, 10th place, 20:07.

The RHS varsity cross-country girls team placed 2nd while the varsity boys came in 8th at the RM Stoudt Invitational in Jamestown Saturday, September 29.

Both teams participated in the 5000-meter event at the Parkhurst Recreational Area. JV teams placed 4th (girls) and 12th (boys) in their 4000-meter events.

Panther results for the varsity girls were: Quinn Neppl, 5th place, 20:05; Kelly Arnston, 12th place, 20:30; Karsyn Hager, 20th place, 21:07; Mykell Heidlebaugh, 32nd place, 21:55; Kendyl Hager, 33rd place, 21:55; Ellie Duchscherer, 36th place, 22:04; Brooklyn Bartsch, 41st place, 22:18; Rylie Suchor, 55th place, 22:48; Mikaylee Livedalen, 60th place, 22:56; Megan Schmaltz, 63rd place, 23:04; Annie Risovi, 70th place, 23:19; Ella Jacobson, 83rd place, 24:00; Joey Wolf, 86th place, 24:06.

Results for the Panther varsity boys were: Riley Zachmeier, 13th place, 17:20; Kadin Neppl, 17th place, 17:35; Austin Dibble, 41st place, 18:35; Robert Dibble, 77th place, 22:07; Malachi Dosch, 99th place, 20:51.

JV Girls’ results were: Kristina Brossart, 10th place, 18:10; Paige Jones, 11th place, 18:11; Anni Stier, 22nd place, 19:44; Emily Salwey, 23rd place, 19:55; Sophie Oppen, 30th place, 21:14; Braelynn Oppen, 43rd place, 23:43; Trista Hamilton, 46th place, 25:34; Elli Kuntz, DNF

JV Boys results: Trenton Sanford, 32nd place, 20:26.

The teams are competing today at the Rugby Golf Course.

– Tribune Staff Report

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page