×
×
homepage logo

12-12 Scoreboard

By Staff | Dec 11, 2015

GIRLS BASKETBALL

CNDC Tournament,

Harvey

Thursday, Dec. 3

1. Rugby 75, St. John 24

2. New Rockford-Sheyenne 63, Glenburn 51

3. Harvey-Wells County 68, Drake-Anamoose 28

4. TGU 52, Rolla 28

Rugby 75,

St. John 24

R 14 12 26 23 _ 75

SJ 4 13 5 2 _ 24

R: Lauren Kraft 4, Karsyn Hager 8, Breanna Thompson 13, Madison Uhlenkamp 14, Shea Heidlebaugh 21, Ashley Schmaltz 3, Anni Stier 8, Maria Blessum 4. Totals: 32 7-14 75.

SJ: Taitum Pearson 2, Marisela Madrid 2, Jocelyn Braunberger 1, Larissa McKay 8, Mhaddie Poitra 8, Tanner Schroeder 3. Totals 10 2-5 24.

TGU 52,

Rolla 28

TGU 14 14 11 13 _ 52

R 9 6 8 5 _ 28

TGU: Lizzy Black 4, Caitlyn Jungberg 1, Kaitlyn Jones 2, Kiara Johnson 6, Lexi Zaun 6, Angela Anderson 16, Grace Bachmeier 4, Madison Bollinger 7, Samantha Drader 3, Allison Cross 3. Totals: 24 3-9 52.

Rolla: Skylar Arnold 4, LaShai Bercier 7, Keanna Cahill 2, Kyleigh Wilkes 1, Maria Brien 1, Kelsey Bursinger 3, Anne Brien 10. Totals: 11 5-11 28

Friday, Dec. 4

5. St. John 64, Glenburn 55

6. Drake-Anamoose 60, Rolla 28

7. Rugby 64, New Rockford-Sheyenne 26

8. Harvey-Wells County 49, TGU 43

Rugby 64,

New Rockford-Sheyenne 26

R 11 17 18 18 _ 64

NRS 8 4 5 9 _ 26

R: Kraft 4, Hager 9, Thompson 13, Uhlenkamp 21, Heidlebaugh 11, Stier 4, Blessum 4. Totals: 26 10-12 64.

NRS: Darica Ziebart 3, Rebecca Allmaras 4, Olivia Smith 8, Lauren Roscoe 3, Hannah Heintz 2, Hannah Haley 4, Elizabeth Holzwarth 2. Totals: 9 8-10 26.

Harvey-Wells County 49,

TGU 43

HWC 12 13 13 11 _ 49

TGU 15 12 7 9 _ 43

HWC: Rylee Heil 3, Karlie Dockter 4, Kari Wolfe 11, Jaye Fike 4, McKayla Jones 15, Kaylyn Frison 12. Totals: 21 6-13 49

TGU: Black 6, Jones 3, Zaun 4, Anderson 15, Bollinger 14, Cross 1. Totals: 17 7-14 43

Saturday, Dec. 5

7TH PLACE: Glenburn 45, Rolla 31

5TH PLACE: Drake-Anamoose 55, St. John 52

3RD PLACE: New Rockford-Sheyenne 69, TGU 50

CHAMPIONSHIP: Rugby 47, Harvey-Wells County 35

New Rockford-Sheyenne 69,

TGU 50

NRS 18 16 20 15 _ 69

TGU 11 16 10 13 _ 50

NRS: Ziebart 4, Allmaras 6, Smith 14, Roscoe 13, Heintz 8, Haley 6, Holzwarth 18. Totals 29 10-19 69.

TGU: Black 4, Jungberg 2, Johnson 4, Zaun 3, Anderson 22, Bachmeier 1, Bollinger 11, Cross 3. 22 5-12 50.

Rugby 47,

Harvey-Wells County 35

R 11 13 20 3 _ 47

HWC 7 10 8 10 _ 35

R: Kraft 5, Hager 6, Thompson 14, Uhlenkamp 8, Heidlebaugh 9, Schmaltz 2, Stier 2, Blessum 1. Totals 17 10-17 47.

HWC: Heil 3, Dockter 2, Wolfe 16, Fike 10, Jones 2, Frison 2. Totals: 17 0-1 35.

Other Scores

Benson County 56, Lakota-Edmore 50

Devils Lake JV 61, Benson County 36

Our Redeemer’s 49,

Rolette-Wolford 44

OR 10 13 14 12 _ 49

RW 14 10 11 9 _ 44

OR: Morgan Olson 33, Lara Steele 8, Lauren Hendrickson 5. Totals: 49

RW: Lexy Wittmayer 16, Kinze Martinson 15, Sydnee Poitra 5, Sydney Tastad 4. Totals: 17 10-18 44.

WRESTLING

Velva Tournament

Rugby Results

106: Riley Zachmeier, 1, 3-0

120: Wyatt Schmaltz, DNP, 1-2

126: Joey Berg, DNP, 1-2

138: Dylan Grove 3, 1-2

145: Kaden Jaeger, 2, 2-1

160: Collin Kraft, DNP, 1-2

195: DJ Schneibel, 3, 3-2

285: Spencer Koehmstedt, DNP, 1-2

Team Results:

1. Beulah-Hazen, 181

2. Bishop Ryan, 174

3. Velva, 130

4. Watford City, 125.5

5. Stanley, 111.5

6. DLB, 94

7. Rugby, 82

8. Kenmare, 72

9. New Town, 37

10. Northern Lights, 34.5

11. Tioga, 28

12. Harvey, 14

13. Mondak, 11

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page