Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

8-27 Scoreboard

August 26, 2016
Pierce County Tribune

FOOTBALL

9-MAN

North Star 55,

Benson County 0

NS 19 23 7 6 _ 55

BC 0 0 0 0 _ 0

Scoring Plays

1st quarter

Devin Dugdale 4 run (Jayden Komrosky kick)

* Johnny Heisler run (PAT failed)

Komrosky 65 INT return (Komrosky kick)

2nd quarter

Heisler 29 run (Riley Legasse pass from Komrosky)

Legasse 38 pass from Komrosky (Dugdale run)

Legasse 41 pass from Komrosky (Komrosky kick)

3rd quarter

Heisler 23 run (Komrosky kick)

4th quarter

Cole Senkyr 6 run (PAT failed)

Towner-Granville-Upham 20,

Mohall-Lansford-Sherwood 18

MLS 6 0 6 6 _ 18

TGU 8 0 6 6 _ 20

Scoring Plays

1st quarter

MLS_Talon Thompson 20 run (Conversion failed)

TGU_Caleb Cross 24 pass from Kolter Schell (Shayden Luna pass from Schell)

2nd quarter

No scoring

3rd quarter

TGU_Luna 5 run (Conversion failed)

MLS_Thompson 53 run (Conversion failed)

4th quarter

TGU_Cole Bethke 15 pass from Schell (Conversion failed)

* MLS_Issac Undlin 1 run (Conversion failed)

North Prairie 58,

New Rockford 24

NR 6 6 6 8 _ 24

NP 14 21 16 6 _ 58

Scoring Plays

1st quarter

NR_Josh McNight 8 run (PAT failed)

NP_Brody Cahill 53 run (PAT failed)

Gabe Leonard 3 run (Leonard run)

2nd quarter

NR_Theodore Allmaras 1 run (PAT failed)

NP_Jared Loing 59 INT return (Cahill run)

Alex Abrahamson 13 pass from Cahill (Leonard run)

Abrahamson 15 pass from Cahill (Leonard run)

3rd quarter

NR_McNight 13 run (PAT failed)

NP_Cahill 1 run (Leonard run)

Leonard 2 run (PAT failed)

4th quarter

NR_McNight 13 run (McNight run)

NP_Grant Munro 22 run (PAT failed)

CROSS COUNTRY

Jamestown "Orr"iginals

Invitational,

Saturday, Aug. 20

Rugby Results-Girls

15. Tristin Lunde, 17:26

20. Taylor Nelson, 18:01

24. Quinn Neppl, 18:14

28. Karsyn Hager, 18:26

29. Andrea Arnold, 18:26

30. Kristina Brossart, 18:29

67. Keely Arnston, 19:30

93. Anna Clements, 20:07

114. Dessa Denich, 20:40

123. Jenna Wangler, 20:54

126. Braelynn Oppen, 20:57

150. Tesha Sobolik, 21:29

166. Rylie Suchor, 22:05

202. Ariana Hoffart, 23:47

Team Results:

1. Fargo Davies, 29

2. Rugby, 116

3. Shanley-Oak Grove-Park Christian, 148

4. Fargo North, 183

5. Hillsboro-Central Valley, 260

6. Grand Forks Red River, 293

7. West Fargo, 298

8. Williston, 328

9. Valley City, 385

10. Surrey, 405

11. Minot, 469

12. Grand Forks Central, 515

13. Medina-Pingree-Buchanan, 551

14. Fargo South, 561

15. Jamestown, 620

16. Turtle Mtn. Community, 641

17. Velva, 672

18. Watford City, 689

19. MayPort-CG, 737

20. Central Cass, 745

21. West Fargo Sheyenne, 759

22. Warwick, 818

23. Lisbon, 851

24. Beulah-Hazen, 864

25. Griggs Co. Central, 871

26. Carrington, 887

27. Mandan, 920

28. Harvey, 959

29. Williston Trinity, 975

30. Barnes Co. North, 985

31. Rolla, 997

32. Fessenden-Bowden, 999

33. Northern Cass, 1014

34. Richland, 1048

35. Central McLean, 1092

36. Stanley, 1106

37. Devils Lake, 1124

38. Garrison/Ellendale, 1132

40. Southern McLean, 1146

41. Edgeley-Kulm, 1147

42. Langdon Area-Munich-Edmore, 1173

Individual Winner: Ryleigh Wacha, Fargo Davies, 16:09

Rugby Results-Boys

1. Dawson Schepp, 14:06

3. Kadin Neppl, 14:35

5. Brett O'Connell, 14:44

15. Riley Zachmeier, 15:25

18. Warren Walker, 15:33

23. Cole Wentz, 15:45

33. Jacob Blessum, 16:14

63. Jacob Arnold, 16:57

70. Landon Rost, 17:05

78. Malachi Dosch, 17:17

John Mueller, DNF

Team Results:

1. Rugby, 42

2. Fargo North, 78

3. Grand Forks Central, 166

4. Legacy, 180

5. Shanley-Oak Grove-Park Christian, 204

6. Dickinson, 250

7. Grand Forks Red River, 266

8. Hillsboro-Central Valley, 278

9. Warwick, 302

10. Jamestown, 317

11. Williston, 346

12. Mandan, 349

13. Minot, 378

14. Fargo South, 410

15. Valley City, 542

16. Griggs Co. Central, 554

17. New Town, 639

18. Williston Trinity, 734

19. Watford City, 746

20. Medina-Pingree-Buchanan, 752

21. Surrey, 779

22. Beulah-Hazen, 781

23. Southern McLean, 786

24. Turtle Mtn. Community, 800

25. Velva, 804

26. Langdon Area-Munich-Edmore, 807

27. Northern Cass, 855

28. Lisbon, 856

29. Richland, 863

30. Edgeley-Kulm, 865

31. Devils Lake, 880

32. Rolla, 886

33. West Fargo Sheyenne, 909

34. MayPort-CG, 921

35. Carrington, 954

Individual Winner: Dawson Schepp, Rugby

Area coaches: Submit game box scores to aberg@thepiercecountytribune.com.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web