Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

1-23 Scoreboard

January 22, 2016
Pierce County Tribune

HOCKEY

Bismarck High 10,

Bottineau-Rugby 1

First Period: 1. BHS_Eric Pladsen (T.J. Irey, Cullen Irey), 4:01; 2. C. Irey (Pladsen, Johnny Witzke), 10:42; 3. BR_Jace Scherr (Ty Spence), 12:14 4. BHS_Pladsen (C. Irey, T. Irey), 12:24

Second Period: 5. Bryce Nybo (Ryan Clancy), 4:55: 6. Lucas Butts (Drew Lenertz, Andrew Huber), 10:21; 7. Grayden Stone (C. Irey, Pladsen)

Third Period: 8. Witzke (Pladsen, C. Irey), 1:22; 9. Nybo, 2:16; 10. Butts (Jaxon Ford), 9:51; 11. Chase Fuhrman (Derek Wachter).

Goalie Saves: BR_Ethan Clements 33, Micah Hershey 38; BHS_Josh Bring 5.

Other Scores: Williston 8, Bottineau-Rugby 0

BOYS BASKETBALL

Harvey-Wells County 58,

Benson County 56 (2OT)

BC 6 6 9 20 7 8

HWC 12 13 7 9 7 10

BC: Spencer Olson 2, Jaydin Risovi 12, Keaton Nelson 8, Brett O'Connell 3, Garret Tandeski 6, Lane Ritterman 20, Tyler Blegen 5. Totals: 19 13-15 56.

HWC: Ben Bertsch 3, Jarettt Anderson 3, Payton Granger 20, Brian Fike 17, Trevor Schimke 11, Eric Keller 4. Totals: 22 11-28 58.

Dunseith 73,

Rolette-Wolford 31

RW 11 9 8 3 _ 31

D 7 19 18 29 _ 73

RW: (Leading scorers) Jalen Pfeifer 11, Gabe Leonard 9. Totals: 10 11-18 31.

D: (Leading scorers) Landyn Keplin 24, Trace Azure 10, Antoine Rivera 9. Totals: 29 7-10 73.

Rolette-Wolford 62,

Midkota 44

RW 21 14 16 11 _ 62

M 14 13 6 11 _ 44

RW: (Leading scorers) Pfeifer 29, Evan Tumey 11, Leonard 8, Tim Yoder 5. Totals: 29 6-16 62.

M: (Leading scorers) Laine Hoyt 14, Mason Smith 8. Totals: 16 7-10 44.

North Star 62,

Rugby 55

R 15 12 17 11 _ 55

NS 18 12 15 18 _ 63

R: Landen Foster 17, Anders Johnson 12, Ryan Michels 8, Hunter Hager 8, Tyler Schmaltz 8, Chris Griffin 2.

NS: Jayden Komrosky 30, Johnny Heisler 15, Riley Lagasse 9, Tayden Thomas 2, Andrew Oakland 4, Devin Dugdale 3.

Rugby 78,

Sawyer 35

S 3 6 10 16 _ 35

R 26 23 22 7 _ 78

S: Hunter Brabandt 9, Joshua Ulmer 8, Trevor Anderson 6, Kyle Larson 4, Brandon Long 4, Jacob Beardsley 2, Dylan Lund 2. Totals: 12 10-17 35.

R: Schmaltz 19, Michels 13, Foster 12, Johnson 8, Hager 7, Trevor Longie 6, Griffin 5, Hunter Allickson 4, Levi Pollman 2, Cade Heilman 1, Brett Berginski 1. Totals: 28 22-28 78.

TGU 62,

Bottineau 60

B 16 14 13 17 _ 60

TGU 10 19 16 17 _ 62

B: Brody Moum 19, Ethan Jensen 11, Parker Engelhard 11, Bryce Haerer 10, Max Henry 5, Hunter Brandvold 4. Totals: 26 7-16 60.

TGU: Tanner Schock 14, Kolter Schell 13, Blaine Rosencrans 12, Lane Schmitt 9, Miguel Juarez 6, Evan Burckhard 4, Cole Bethke 2, Caleb Cross 2. Totals: 27 3-15 62.

GIRLS BASKETBALL

Rolette-Wolford 49,

Rolla 35

RW 12 10 17 10 _ 49

R 4 6 17 8 _ 35

RW: Lexy Wittmayer 15, Hannah Walsh 15, Sydney Poitra 11, Kinze Martinson 4, Aspen Selvig 2, Madison Myhre 2.

R: Lashai Bercier 16, Kyleigh Wilkes 10, Jensen Moberg 5, Kelsey Bursinger 4.

Bottineau 52,

TGU 40

B 12 10 18 12 _ 52

TGU 10 8 8 14 _ 40

B: Megan Fix 4, Sydnie Nelson 17, Tayler Troska 2, Kelsey Bowers 16, Sophie Peck 3, Jocelyn Jahner 10.

TGU: Angie Anderson 20, Grace Bachmeier 4, Maddy Bollinger 13, Allison Cross 3.

Rugby 72,

Sawyer 47

S 21 2 4 10 _ 37

R 36 1 16 19 _ 72

S: Paige Brabandt 14, Mara Roteliuk 8, Krista Lagge 7, Sydney Larson 5, Aubrey Mahoney 2, Sydnie Hedestrand 1.

R: Shea Heidlebaugh 19, Maddie Uhlenkamp 17, Breanna Thompson 10, Karsyn Hager 8, Tristin Lunde 6, Ashley Schmaltz 6, Lauren Kraft 4, Anni Stier 2.

Benson County 48,

Rolla 30

R 7 4 7 12 _ 30

BC 10 12 17 9 _ 48

R: Anne Brien 11, Skylar Arnold 9, Bercier 6, Wilkes 2, Bursinger 2. Totals 12 3-9 30.

BC: Erin Jorgenson 18, Taylor Bisbee 10, Kaylee Lybeck 8, Kristi Medalen 6, Dani Schwanke 3, Emily Sears 3. Totals: 23 2-4 48.

Rugby 46,

Rolette-Wolford 43

RW 2 8 19 14 _ 43

R 12 9 11 14 _ 46

RW: Wittmayer 18, Martinson 13, Walsh 6, Myhre 4, Selvig 2.

R: Heidlebaugh 22, Schmaltz 10, Thompson 7, Uhlenkamp 4, Kraft 2, Hager 1.

WRESTLING

Rugby Booster

Tournament

Rugby Results

106 - Nathanial Johnson over Cooper White (Pembina Co. North), fall 1:36; Kolyn Eli (Turtle Mtn.) over Johnson, fall 2:40; Brant Fisk (Devils Lake) over Johnson, 6-4 dec.

106 - Riley Zachmeier [3rd place] over Frank Chapman (Turtle Mtn.), fall 1:18; Zachmeier over Jacob Hudson (Northern Lights), fall 1:16; Zachmeier over Cody Rudolph (Stanley), dec 7-2; Chandler Nagel (Linton HMB) over Zachmeier, 5-4 dec; Zachmeier over Kolyn Eli (Turtle Mtn), 2-0 dec.; Zachmeier over Conner Ledoux (Bishop Ryan), 6-1 dec.

106 - Ezekiel Pechtel (Napoleon) over Jadyn Mack, fall 1:36; Ethan Wonser (Tioga) over Mack, fall 0:20

113 - Tanner Urlaub (Pembina Co. North) over Wyatt Schmaltz, fall 0:35; Cameron Taylor (Tioga) over Schmaltz. fall 2:09

120 - Rafe Schill (Pembina Co. North) over Brady Volk, fall 0:42; Michael Thomas (Velva) over Volk, fall 3:31

126 - Joey Berg [8th place] over Tyler Selzler (New Salem-Almont), fall 1:57; Branden Burtch (Kenmare-Bowbells) over Berg, 6-3 dec.; Berg over Chance Brunelle (Turtle Mtn.), SV-1 3-1; Mason Merck (Bishop Ryan) over Berg, fall 1:54; Trevor Harstad (Stanley) over Berg, 6-2 dec.

132 - Dylan Grove over Murphy Lipp (Bishop Ryan), 12-0 maj. dec.; Andrew Jahnke (Central Cass) over Grove. fall 1:59; Reed Edwardson (Napoleon) over Grove, 11-4 dec.

152 - Jace Estenson (Devils Lake) over Collin Kraft, fall 1:50; Kraft over Jason Dougan (Bishop Ryan JV), fall 2:41; Lane Doll (New Salem-Almont) over Kraft, fall 1:50

160 - Brady Irmen (Velva) over Cole Schneibel, fall 1:13; Colton Boelter (Mondak Thunder) over C. Schneibel, fall 0:33

182 - DJ Schneibel [8th place] over Brandon Melsted (Pembina Co. North), fall 1:55; Shane Forester (New Salem-Almont) over D. Schneibel, fall 1:26; D. Schneibel over Graydon Olson (Velva), fall 2:57; Jaxon Lundeen (Bishop Ryan) over D. Schneibel, 6-3 dec., Thayne LaRocque (Turtle Mtn.) over D. Schneibel, 11-1 maj. dec.

220 - Spencer Koehmstedt [5th place] over Louis DeCoteau (Turtle Mtn.), fall 3:01; Dillon Knudson (Central Cass) over Koehmstedt, 3-2 dec.; Koehmstedt over Josh Erflie (New Salem-Almont), fall 4:00; Koehmstedt over Andrew Vetter (Linton HMB), fall 3:50; Jaryn Rasmussen (Tioga) over Koehmstedt, fall 2:27; Koehmstedt over Knudson. 6-4 dec.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web