Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

12-27-14 Scoreboard

December 26, 2014
Pierce County Tribune

Boys Basketball

CNDC TOURNEY

at Harvey

Dec. 18

1) Rugby 77, New Rockford-Sheyenne 51

2) Harvey-Wells County 79, TGU 40

3) Drake-Anamoose 67, St. John 53

4) Rolla 67, Dunseith 58

Dec. 19

5) TGU 64, NR-S 60

6) Dunseith 72, St. John 59

7) Rugby 72, H-WC 46

8) D-A 60, Rolla 46

Dec. 20

7th Place: St. John 74, NR-S 56

5th Place: Dunseith 71, TGU 69

3rd Place: H-WC 62, Rolla 55

Championship: Rugby 79, D-A 40

Dec. 20

No. 1 Rugby 79,

Drake-Anamoose 40

R 16 39 61 79

DA 6 19 27 40

R: Eric Hooker 2, Tanner Burnhardt 16, Anders Johnson 5, Brad Heidlebaugh 24, Ryan Michels 13, Trevor Longie 2, Hunter Allickson 6, Hunter Hager 5, Zach Miller 6. Totals 30 4-6 79.

DA: Pete Buri 2, Austin Schatz 1, Seth Fahy 3, Brett Filler 4, Lee Reinowski 12, Cordell Volson 14, Tyler Fahy 4. Totals 14 10-20 40.

Dunseith 73, TGU 69

TGU 21 29 38 69

D 28 42 59 73

TGU: Kolter Schell 17, Lane Schmitt 6, Cole Bethke 7, Eli Luna 16, Colter Thorp 14, Evan Burckhard 5, Parker Kramer 4. Totals 28 8-14 69.

D: Skye Davis 5, Corey Poitra 14, Christian S. 3, Dakota Gunville 10, Trace Azure 32, Brendon Nerpel 2. Totals 27 9-15 73.

Dec. 19

Rugby 72, Harvey-Wells County 46

R 25 39 59 72

HWC 6 15 31 46

R: Eric Hooker 4, Tanner Bernhardt 17, Anders Johnson 2, Brad Heidlebaugh 21, Ryan Michels 3, Trevor Longie 3, Nolan Hovland 5, Hunter Hager 7, Zach Miller 10. Totals 29 7-15 72.

HWC: Andrew Alveshere 9, Payton Granger 4, Shaun Kourajian 17, Brian Fike 10, Trevor Schimke 1, Steven Stutlien 3, Chris Keller 2. Totals 16 9-17 46.

TGU 64,

New Rockford-Sheyenne 60

TGU 15 36 45 64

NRS 15 28 49 60

TGU: Kolter Schell 3, Lane Schmitt 6, Taylor Bailey 3, Cole Bethke 11, Eli Luna 13, Colter Thorp 15, Evan Burckhard 3, S. Luna 10. Totals 22 12-22 64.

NRS: Kaleb Haley 6, Jack Schaefer 22, Tyrus Smith 4, Seth Soderholm 4, Ben Makay 6, Corey Schafer 9, Eric Anderson 2, Chance Brenno 7. Totals 25 6-14 60.

Dec. 18

No. 1 Rugby 77,

New Rockford-Sheyenne 51

R 23 44 71 77

NRS 5 17 28 51

R: Victor Gronvold 2, Eric Hooker 6, Tanner Bernhardt 8, Brad Heidlebaugh 29, Ryan Michels 6, Nolan Hovland 9, Hunter Hager 5, Zach Miller 12. Totals 33 5-5 77.

NRS: Kaleb Haley 10, Jack Schaefer 9, Tyrus Smith 5, Seth Soderholm 2, Ben McKay 8, Corey Schafer 2, Eric Anderson 10, Chance Brenno 5. Totals 17 13-23 51.

Harvey-Wells County 79, TGU 40

HWC 16 35 56 79

TGU 11 27 35 40

HWC: Andrew Alveshere 13, Payton Granger 8, Shaun Kourajian 27, Ben Bertsch 3, Brian Fike 11, Eric Keller 4, Steve Stutlien 2, Chris Keller 11.

TGU: Kolter Schell 7, Lane Schmitt 9, Eli Luna 15, Evan Burckhard 5, S. Luna 4. Totals 16 5-7 40.

STANDINGS

REGION 4

District 7

(through Dec. 21)

Dist. Overall

Four Winds-Minnewaukan 0-0(3-0)

Harvey-Wells County0-0(2-1)

Lakota/Edmore0-0(2-1)

Dakota Prairie 0-0(1-1)

Warwick0-0(1-2)

New Rockford-Sheyenne 0-0(0-3)

Benson County 0-0(0-3)

District 8

Dist.Overall

North Star0-0(2-0)

Dunseith0-0(3-1)

St. John0-0(2-2)

Rolette-Wolford0-0(1-1)

Rolla0-0(2-3)

Langdon0-0(0-2)

REGION 6

District 11

Dist.Overall

Rugby 0-0 (4-0)

Drake-Anamoose0-0(3-1)

Sawyer0-0(1-2)

Bottineau 0-0(1-1)

TGU 0-0 (2-3)

Velva 0-0 (0-2)

Westhope-Newburg0-0(0-3)

State Media Poll

The state media poll for Class B boys basketball, as voted on by the North Dakota Associated Press Sportscasters and Sportswriters Association, with first-place votes in parentheses. Records through Dec. 21.

Record Pts. Pvs.

1. Rugby (9) 4-0 116 1

2. Oak Grove 2-1 91 2

3. FW-Minnewaukan (3) 3-0 81 T5

4. Cavalier 3-0 78 T5

5. North Star 2-0 74 4

6. Shiloh Christian 2-0 71 3

7. Central Cass 3-0 44 8

8. New Town 4-0 30 9

9. Dickinson Trinity 3-1 21 NR

10. Our Redeemer's 4-0 16 NR

Others receiving votes: Berthold (3-0, Hettinger-Scranton (5-0), New England (2-1), Grafton (1-1), Hillsboro-CV (2-0, Hazen (4-0, Beulah (0-1).

Girls Basketball

Dec. 22

Rugby 48, Rolla 43

Ro 11 23 34 43

Ru 10 27 35 48

Ro: Alli Vandal 22, Anne Brien 6, ShaAnn Danielson 5, Brooke Meyer 4, Carly Hendrickson 3, Brenna Jacobson 3, Kelsey Bursinger 2. Totals: 19 5-6 43

Ru: Shea Heidlebaugh 18, Breanna Thompson 10, Ashley Schmaltz 9, Darby Deckert 5, Madison Uhlenkamp 4, ReeAnn Christianson 2. Totals: 20 7-10 48

Dec. 18

TGU 48, Surrey 36

TGU 10 23 35 48

S 9 14 26 36

TGU: Samantha Drader 1, Shelby Zahn 1, Paige Brodehl 6, Lexi Zahn 4, Maddy Bollinger 8, Kaitlyn Jones 10, Makayla Ness 15. Totals 20 5-13 48.

S: Chelsie Deibert 11, Lacey Walker 9, Skylar Bertsch 6, Brooke Sloboden 4, Ally Klein 2, Madison Wald 2, Aericka Skalicky 2. Totals 14 6-13 36.

Rolette Wolford 72, St. John 41

RW 20 39 56 72

SJ 4 16 24 41

RW: Lexy Wittmayer 33, Hannah Walsh 5, Madison Myhre 1, Lynnsey Slaubaugh 12, Aspen Selvig 12, Kinze Martinson 4, Chelsie Mattson 5. Totals 26 16-26 72.

SJ: Alyshia Kom 2, Taren Braunberger 6, Kami Fleetwood 2, Larissa Hoover 2, Kourtney Fleetwood 6, Savannah Vivier 12, Jacquesynn Reed 4, Gabrielle Lassonde 2, Poitra 3, Defender 2. Totals 16 5-15 41.

STANDINGS

through Dec. 17

REGION 4

District 7

Dist.Overall

Lakota-Edmore0-0(5-1)

Harvey-Wells County0-0(4-1)

Benson County0-0(4-2)

Four Winds-Minnewaukan0-0(4-3)

Dakota Prairie0-0(1-3)

New Rockford-Sheyenne0-0(1-5)

Warwick0-0(1-5)

District 8

Dist.Overall

North Star0-0(4-1)

Rolla0-0(4-3)

Rolette-Wolford0-0(3-2)

Langdon0-0(2-2)

St. John0-0(1-5)

Dunseith0-0(0-3)

REGION 6

District 11

Dist.Overall

Sawyer0-0(6-1)

Rugby0-0(4-2)

Westhope-Newburg0-0(4-2)

Bottineau0-0(2-1)

TGU0-0(2-4)

Velva0-0(1-4)

Drake-Anamoose0-0(0-8)

Hockey

Dec. 20

Bottineau-Rugby 7, Williston 2

W 2 0 0 - 2

BR 3 0 4 - 7

Bottineau scoring only

First period: 1. Noah Grant (Amsbaugh), 3:09; 2. Noah Grant (Austyn Lorenz), 3:50; 3. Lorenz (Casey Tooke), 12:32.

Second period: No scoring

Third period: 4. Amsbaugh (unassisted), 0:41; 5. Amsbaugh (unassisted), 8:21; 6. Grant (Lorenz), 13:42; 7. Andrew Haberman (Amsbaugh, Braden Pewe), 14:08.

Goalie saves: W, N/A 7-12-7 - 26; R, Ethan Clements 4-6-1 - 11

Penalties: W, 1 minor; BR, 2 minors.

Dec. 19

Bottineau-Rugby 9,

Hazen-Beulah 2

HB 1 0 1 - 2

BR 2 4 3 - 9

First period: 1. HB, Rory Olson (unassisted), 2:00, power play; 2. BR, Casey Tooke (Austyn Lorenz), 5:03; 3. BR, Luke Amsbaugh (unassisted), 16:15.

Second period: 4. BR, Tooke (Lorenz), 0:16; 5. BR, Amsbaugh (unassisted), 0:35; 6. BR, Lorenz (unassisted), 3:39, power play; 7. BR, Amsbaugh (Lorenz), 14:33.

Third period: 8. BR, Amsbaugh (Noah Grant), 5:43; 9. BR, Amsbaugh (unassisted), 7:13; 10. BR, Lorenz (Tooke), 8:19; 11. HB, Rory Olson (Hunter Steffen), 10:53.

Goalie saves: HB, Colin Johnson 8-14-7 - 29; BR, Ethan Clements 13-8-7 - 28.

Penalties: HB, 12 minors; BR, 9 minors.

West Region Standings

(through Dec. 21)

RegionOverallPts

Bismarck High4-17-115

Bismarck Century4-06-012

Minot3-1-13-3-110

Jamestown3-23-39

Bottineau-Rugby2-22-36

Dickinson2-22-26

Mandan1-2-12-3-15

Williston1-51-53

Hazen-Beulah0-60-60

Wrestling

Dec. 20

Linton Holiday

tournament

Team results (top 11 of 25_: 1. Carrington 219; 2. Napoleon 169.5; 3. Linton-HMB 135.5; 4. Oakes 128; 5. South Border 105; 6. Hettinger 103.5; 7. Beulah-Hazen 102; 8. Bishop Ryan 98.5; 9. Velva 93.5; 10. Mobridge-Pollock 65.5; 11. Rugby 62;

Individual results (top 4)

106 - Championship: Kyle Burwick, H-S, maj. dec. Garrett Jangula, NGS, 9-0; Third place: Darin Vangorkom, SB, maj. dec. Riley Zachmeier, Rugby, 10-0.

160 - Championship: Jonathon Grunefelder, NGS, dec. Chaz Bauer, Carr, 6-4 (OT); Third place: Austin Kelly, Oakes, dec. Reid Mundahl, Rugby, 12-8.

195 - Championship: David Jensen, M-P, dec. Matthew Gross, NGS, 6-3; Third place: Jed Bopp, Oakes, dec. Devon Berg, Rugby, 5-3.

RHS overall records

Riley Zachmeier (106) 12-8, Joey Berg (113) 10-6, Kaden Jaeger (138), 7-6, Reid Mundahl (160) 9-5, Ethan Morin (182) 6-7, Devon Berg (195) 10-5, Spencer Koehmstedt (285) 5-7

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web