Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

3-22-14 Scoreboard

March 21, 2014
Pierce County Tribune

Girls Basketball

State tournament

at Fargodome

March 20

Quarterfinals

1) No. 2 Thompson vs. Beach, 1 p.m.

2) No. 3 Shiloh Christian vs. Kidder County, 2:45 p.m.

3) No. 1 Bishop Ryan vs. Lakota-Edmore, 6:30 p.m.

4) No. 4 Central Cass vs. Watford City, 8:15 p.m.

March 21

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs loser game 2, 1 p.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 2:45 p.m.

Semifinals

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 6:30 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 8:15 p.m.

March 22

Seventh Place

Loser game 5 vs. loser game 6, 1 p.m.

Fifth Place

Winner game 5 vs. winner game 6, 2:45 p.m.

Third Place

Loser game 7 vs. loser game 8, 6 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. winner game 8, 8:15 p.m.

Region 4 tournament

at Devils Lake

March 10

Quarterfinals

1) D7 No. 1 Carrington 67, D8 No. 4 Starkweather-Munich 32

2) D7 No. 3 Lakota-Edmore 70, D8 No. 2 Rolla 41

3) D8 No. 1 North Star 59, D7 No. 4 Harvey-Wells County 53, OT

4) D8 No. 3 Rolette-Wolford 38, D7 No. 2 New Rockford-Sheyenne 36

March 11

Semifinals

5) Lakota-Edmore 33, Carrington 24

6) North Star 64, Rolette-Wolford 61

March 13

Third place

7) Rolette-Wolford 48, Carrington 46

Championship

8) Lakota-Edmore 65, North Star 45

No. 6 Lakota-Edmore 65,

No. 5 North Star 45

LE 14 16 50 65

NS 10 19 28 45

LE: Shaye Ronnigen 23, Fallyn Freije 13, Jaedyn Pesek 10, Mary Haman 9, Montana Halberg 7, Miranda Martinson 3, Alyssa Turner 1. Totals 25 14-22 65.

NS: Sarah Hagler 21, Macey Kvilvang 8, Alexandra Heisler 6, Peyton Halverson 5, Lexie Peters 2, Stephanie Miller 2, Kendall Hendrickson 1. Totals 15 13-22 45.

Highlights: NS, 26 percent from the field (15-58); LE, Freije 13 rebounds, 4 blocks.

March 13

Rolette-Wolford 48,

No. 10 Carrington 46

RW 10 17 33 48

C 14 21 33 13

RW: Rae Ann Beaver 25, Lexy Whitmayer 11, Callie Brorby 9, Alyssa Graber 3. Totals 17 13-19 48.

C: Madison Wendel 13, Maara Nelson 13, Bailey Retzlaff 5, Lynsee Hagemeister 5, Audra Montgomery 3, Chania Scherr 3, Kauri Hochhalter 2, Brooke Rosenau 2. Totals 15 12-14 46.

Highlights: C, 26 percent from the field (15-57); RW, Beaver nine rebounds.

Region 6 tournament

in Minot

March 10

Quarterfinals

1) D11 No. 1 TGU 58, D12 No. 4 Our Redeemer's 55

2) D12 No. 2 Berthold 50, D11 No. 3 Bottineau 36

3) D12 No. 1 Bishop Ryan 77, D11 No. 4 Sawyer 38

4) D12 No. 3 Des Lacs-Burlington 44, D11 No. 2 Velva 40

March 11

Semifinals

5) TGU 38, Berthold 32

6) Bishop Ryan 65, Des Lacs-Burlington 28

March 13

Third place

7) Berthold 42, Des Lacs-Burlington 31

Championship

8) Bishop Ryan 57, TGU 27

March 13

No. 1 Bishop Ryan 57, TGU 27

BR 18 35 45 57

TGU 1 12 20 27

BR: Hannah Stewart 26, Gabbie Bohl 14, Anika Rovig 6, Maddie Wald 4, Sheyenne Schmidt 3, Sydney Landsiedel 2, Laurin Leidholt 2. Totals 24-55 7-19 57.

TGU: Mattie Schmitt 7, McKayla Thompson 5, Akesha Juarez 5, Angie Anderson 4, Maddy Bollinger 3, Shelby Zahn 2, Lizzy Black 1. Totals 11-40 3-8 27.

Highlights: BR, Stewart 10 rebounds.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web