Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

2-1-14 Scoreboard

January 31, 2014
Pierce County Tribune

Boys Basketball

Jan. 28

No. 2 Rugby 89, Bottineau 25

B 6 16 22 25

R 28 49 68 89

B: Jacob Halvorson 6, Christian St. Claire 4, Garret Pollman 4, Parker Engelhard 3, Philip Neubauer 2, Ethan Kerslake 2, Alex Bristol 2, Jake Carroll 2. Totals 11-56 0-0 25.

R: Brad Heidlebaugh 28, Chris Hamilton 12, Zach Miller 11, Tanner Bernhardt 9, Hunter Hager 6, Trevor Longie 6, Nolan Hovland 6, Jaedon Haman 6, Anders Johnson 3, Eric Hooker 2. Totals 39-62 4-13 89.

Highlights: R, Miller 11 rebounds, Hamilton 12 assists.

TGU 59, Dunseith 53

D 10 22 41 53

TGU 21 28 40 59

D: Trace Azure 16, Lucas Nadeau 10, Dakota Granville 8, Corey Poitra 7, Skye Davis 6, Trenton St. Claire 6. Totals 23 3-7 53.

TGU: Colter Thorp 16, Eli Luna 14, Luke Bacon 11, Ethan Bachmeier 9, Kendal Green 5, Lane Schmitt 3, Hunter Schell 1. Totals 22 8-15 59.

Rolette-Wolford 78, Langdon 44

RW 23 41 59 78

L 15 27 39 44

RW: Nick Myhre 22, Trevor Gottbreht 15, Casey Julson 13, T.J. Martin 9, Devon Olson 8, Jalen Pfeifer 5, Shawn LaVallie 4, Clay Entzi 2.

L: Kade Pengilly 16, Lucas Mikkelsen 11, Jacob Delvo 9, Erik Aanderud 5, Tayler Belle 3.

Benson County 48,

Munich-Starkweather 34

BC 22 31 39 48

MS 9 16 26 34

BC: Quentin Sears 15, Kaleb Westad 14, Patrick Frise 12, Lane Ritterman 5, Dylan Lauinger 2. Totals 20 3-7 48.

MS: Matt Plemel 13, Dilan Pebbles 13, Mitch Kreklan 4, Brady Samuelson 4. Totals 12 7-18 34.

Jan. 25

No. 2 Rugby 67,

Mohall-Lansford-Sherwood 32

R 22 40 57 67

MLS 8 20 22 32

R: Brad Heidlebaugh 21, Tanner Bernhardt 14, Anders Johnson 9, Hunter Hager 8, Jaedon Haman 6, Zach Miller 6, Chris Hamilton 2, Eric Hooker 1. Totals 28-54 9-16 67.

MLS: Jess Asheim 12, Connor Brackenbury 5, Berkley Santos 4, Tyrell Schmidt 3, Statler Olson 2, Trevor Evanger 2, Talon Thompson 2, Jesse Mott 2. Totals 12-40 6-6 32.

Jan. 24

No. 2 Rugby 66,

No. 5 Des Lacs-Burlington 42

DLB 14 25 35 42

R 17 33 47 66

DLB: Chris Duke 18, Tanner Holte 10, Thomas Steenstrup 7, Cole Edwards 6, Mitchell Medalen 1. Totals: 18 1-3 42

R: Tanner Bernhardt 23, Zach Miller 20, Brad Heidlebaugh 17, Chris Hamilton 2, Hunter Hager 2, Jadeon Haman 2. Totals: 26 8-10 66

Highlights: R, Heidlebaugh 15 rebounds, Miller 10 rebounds.

Jan. 23

TGU 69, Bottineau 53

B 8 25 37 53

TGU 12 37 53 69

B: Garret Pollman 17, Parker Engelhard 14, Philip Neubauer 10, Christian St. Claire 4, Jake Carroll 3, Ethan Kerslake 2, Brody Moum 2, Alex Bristol 1. Totals 23 5-9 53.

TGU: Colter Thorp 18, Eli Luna 15, Ethan Bachmeier 12, Kendal Green 9, Luke Bacon 9, Hunter Schell 6. Totals 28 9-20 69.

Benson County 51,

Rolette-Wolford 50

BC 11 26 34 51

RW 19 32 39 50

BC: Quentin Sears 14, Kaleb Westad 12, Patrick Frise 8, Dylan Arendt 8, Lane Ritterman 7, Aidan Ritterman 2.

--RW: Nick Myhre 14, Trevor Gottbreht 13, Casey Julson 12, T.J. Martin 7, Jalen Pfeifer 3, Devon Olson 1.

State media poll

Records through Jan. 26

RecPtsPrv

1. Milnor (10) 15-0 1271

2. Rugby (3)14-0 116 2

3. Four Winds-Minnewaukan 13-1 103T3

4. Cavalier 14-1 92 4

5. Oak Grove 13-1 708

6. Hazen 12-2 47 10

7. Des Lacs-Burlington 13-2 43 5

8. Berthold 13-1 32 6

9. New England 12-1 28 NR

10. Larimore12-1 21NR

Others receiving votes: Shiloh Christian (14-2), Our Redeemer's (14-2), St. John (12-2), New Town (10-2).

Girls Basketball

Jan. 28

Bottineau 46, Rugby 45

B 11 22 33 46

R 9 15 28 45

B: Megan Saville 13, Danielle McDonald 11, Stephanie Brenden 9, Kennedy Olson 8, Courtney Gllagher 5. Totals 19-51 5-12 46.

R: Shea Heidlebaugh 20, Darby Deckert 14, Jacie Lovcik 5, Allison Volk 4, McKenzie Johnson 2. Totals 16-53 6-16 45.

Jan. 27

TGU 77, Surrey 36

S 8 15 25 36

TGU 19 37 56 77

S: Chelsie Deibert 11, Savannah Klein 7, Aericka Skalicky 5, Maddie Wald 4, Ally Klein 3, Lacey Walker 3, Mandy Dyke 1, Brooke Sloboden 1, Tiffany Klein 1. Totals 12 9-15 36.

TGU: Mattie Schmitt 23, McKenna Thompson 12, McKayla Thompson 10, Akesha Juarez 8, Shelby Zahn 6, Angie Anderson 5, Alexis Thompson 4, Kaitlyn Jones 4, Carson Bachmeier 2, Lizzy Black 2, Paige Brodehl 1. Totals 29 19-27 77.

Benson County 61,

New Rockford-Sheyenne 48

Stats not provided

Jan. 25

Mohall-Lansford-Sherwood 52, Rugby 40

MLS 12 27 38 52

R 13 21 31 40

MLS: Sierra Smith 23, Shania Brackenbury 13, Emily Abernathy 6, Hailee Depute 4, Rosanne Daeley 4, Aubree Vendsel 2. Totals 24-41 3-9 52.

R: Darby Deckert 9, Shea Heidlebaugh 9, Allison Volk 8, McKenzie Johnson 4, Jacie Lovcik 4, ReeAnn Christianson 4, Ashley Schmaltz 2. Totals 17-44 4-7 40.

No. 7 Rolla 56, Rolette-Wolford 47

R 18 29 39 56

RW 13 18 32 47

R: Mary Jo Guilbert 18, Alli Vandal 18, Carly Hendrickson 11, Kelsey Bursinger 4, Brenna Jacobson 3, Carly Boe 2.

RW: Lexy Wittmayer 18, Rae Beaver 13, Delaney Selvig 10, Callie Brorby 4, Alyssa Graber 2.

TGU 49, Berthold 39

TGU 5 19 29 49

B 6 13 27 39

TGU: Mattie Schmitt 26, McKenna Thompson 6, Akesha Juarez 5, Maddy Bollinger 4, McKayla Thompson 3, Shelby Zahn 3, Alexis Thompson 2. Totals 21 5-9 49.

B: Madison Erickson 18, Hannah Hornberger 14, Ally Brown 2, Cassidy Limke 2, Mychal Fjeldahl 2, Lindsay Vangness 1. Totals 18 3-11 39.

Jan. 24

Rugby 59, TGU 34

R 12 24 47 59

TGU 4 19 27 34

R: Shea Heidlebaugh 19, McKenzie Johnson 14, Allison Volk 8, Darby Deckert 7, Ashley Schmaltz 5, Jacie Lovcik 2, Allison Foster 2, ReeAnn Christianson 2. Totals 21 7-7 59.

TGU: McKenna Thompson 7, McKayla Thompson 6, Akesha Juarez 6, Maddy Bollinger 6, Mattie Schmitt 5, Angie Anderson 3, Paige Brodehl 1. Totals 13 6-12 34.

State media poll

Records through Jan. 26

RecPtsPrv

1. Bishop Ryan (15) 12-0 120 1

2. Thompson 9-11082

3. North Star 11-0 95 4

4. Shiloh Christian 10-1 78 6

5. Fairmount-Campell-Tintah 9-0 57 8

6. Beach 8-1 56 3

7. Hillsboro-Central Valley 9-1 38 9

8. Lakota-Edmore 8-3 36 10

9. Maple Valley10-1 30 NR

10. Central Cass 8-2 23 5

Others receiving votes: Rolla (8-1). First-place votes in parentheses.

Prep Hockey

West Region Standings

Region Pts Overall

Bismarck 8-2-13413-3-1

Century 10-1-03014-2-0

Minot9-3-12712-5-1

Bottineau-Rugby 8-3-12511-5-1

Jamestown 6-5-1196-9-1

Dickinson 4-8-1138-9-1

Mandan 3-9-094-12-0

Hazen-Beulah 3-10-075-11-0

Williston 0-11-112-14-1

Jan. 28

Bottineau-Rugby 6, Mandan 2

First period: 1. B-R, Harrison Aide (Luke Amsbaugh, Noah Grant), 10:50. 2. B-R, Aide (Amsbaugh), 15:34 (sh).

Second period: 3. M, Colton Murphy (Garrett Murphy, Trever Leingang), 2:49. 4. B-R Amsbaugh (Cody Bedlion), 15:21.

Third period: 5. M, G. Murphy (unassisted), 2:49 (pp). 6. Aide (Amsbaugh), 3:52. (pp). 7. B-R Austyn Lorenz (Bedlion), 4:08. 8. B-R Lorenz (Bedlion), 14:54.

Goalie saves: B-R - Riley Monson 12-9-11-32. M - Sawyer Schmidt 12-12-10-34.

Penalties: B-R 3 minors, 1-10-minute (checking from behind). M 4 minors.

Jan. 25

Century 4, Bottineau-Rugby 3 (OT)

First period: 1. B-R, Harrison Aide 36 (Luke Amsbaugh, Noah Grant), 6:00 (pp).

Second period: 2. C, Jacob Huber 5 (Byrne Curl, Brad Kelly), 2:16. 3. B-R, Amsbaugh 36 (Aide, Grant), 2:31. 4. C, Cole Foss 2 (Grant Dockter), 3:55. 5. B-R, Andrew Hill 4 (Aide, Grant), 14:13 (pp).

Third period: 6. C, Tristan Stewart 3 (Huber, Grant Dockter), 7:16.

Overtime: 7. C, Keaton Leininger 23 (Chris Brown, Alex Flicek), 1:16.

Goalie saves: B-R - Riley Monson 14-15-20-2-51. C - Jack Abfalter 6-8-6-1-21.

Penalties: B-R 2 minors. C 5 minors.

Wrestling

Jan. 18

East-West Tournament

at New Salem

Team scores: 1. Carrington 286.5; 2. South Border 204; 3. Lisbon 195; 4. Bishop Ryan 141; 5. Oakes 119; 6. Hettinger 117; 7. Napoleon 110; 8. Hillsboro 85; 9. LaMoure 73; 10. Bowman County 63; 11. Beulah-Hazen 62.5; 12. Des Lacs-Burlington 61; 13. Velva 49.5; 14. Watford City 35; 15. Harvey-Wells County 32; 16. Northern Lights 31.5; 17. Killdeer 30.5; 18. Stanley 30; 19. New Salem-Almont 24.5; 20. Kenmare 21; 21. Rugby 19; 22. Standing Rock 18.5; 23. New Town 13; 24. MonDak Thunder 0.

Individual results

106, Championship: Tyler Toepke-Floyd, SB, maj. dec. over Jeremy Leintz, BH, 8-0; Third place: Ethan Elijah, Lis, pinned Tyler Hoggarth, C, 2:13

113, Championship: Mathew Neumiller, C, pinned Wyatt Ledoux, BR, 3:48; Third place: Brock Aberle, Lis, dec. over Cale Schalesky, Hett, 5-3

120, Championship: Bryce Carr, C, maj. dec. over Aaron Sandy, BR, 11-2;

Third place: Mathew Carlson, BC, pinned Jade Hepper, WC, 4:29

126, Championship: Joe Bakke, C, maj. dec. over Luke Hastings, Hills, 9-0; Third place: Grant Johnson, Lis, dec. over Cole Peterson, DLB, 3-2

132, Championship: Caleb Dorich, LaM, pinned Andy Nolz, SB, 1:28; Third place: Chaz Bauer, C, dec. over Carson Koble, HWC, 5-2

138, Championship: Jonathan Grunefelder, N, dec. over Patrick Freeman, C, 9-6; Third place: Justin Thomas, DLB, dec. over Cullen Seeger, NSA, 2-0

145, Championship: Walker Carr, C, dec. over Christian Hughes, Hett, 6-3;

Third place: Joel Weber, SB, maj. dec. over Keaton Merck, BR, 14-0

152, Championship: Billy Holtan, C, dec. over Troy Steele, BC, 6-1; Third place: Nash Bettenhausen, SB, dec. over Jeff Gailfus, NL, 3-1

160, Championship: Dylan Urbach, Lis, dec. over Brayden Kuntz, SB, 7-3;

Third place: Austin Becker, N, maj. dec. over Jordan Bolstad, Hills, 8-0

170, Championship: Cole Ehrlin, O, dec. over Joe Nelson, Lis, 4-0; Third place: Bridger Anderson, C, dec. over Jace Schilling, SB, 4-1

182, Championship: Mathew Gross, N, dec. over Riley Lura, C, 3-0; Third place: Soren McDaniel, Lis, dec. over Trevor Meidinger, SB, 4-3

195, Championship: Nicholas Becker, N. dec. over Tucker Meidinger, SB, 5-1; Third place: Dylan Claus, Lis, pinned David Dukart, Kil, 1:18

220, Championship: Wyatt Smith, Lis, won by injury forfeit over James Thielges, SB; Third place: Isaac Ripplinger, BH, dec. over Cole Kelly, O, 1-0

285, Championship: Michael Kelly, O, dec. over Mason Kramer, BR, 4-3; Third place: Bradee Schroeder, C, maj. dec. over Richard Rico, SB, 8-0

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web