Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Track and Field

CNDC Indoor 2011 Minot State University Dome Friday, April 1, 2011

April 8, 2011
Pierce County Tribune

Rugby Boys Results:

200 Meter Dash

Eli, Luna :26.28

Jason Goetz :26.90

Brad Heidlebaugh :27.09

Josh Michels :28.42

Fact Box

Boys Team Scores: (through 15 events)

1. Rugby 179.50

2. Harvey-WC 104

3. Benson Co. 72.

4. Killdeer 49.5. 5. Center-S. 39.

6. North Star 38.50

7. G-W-N 34.

8. Northern L. 23.

9. Shiloh Christ. 23.

10. V-D-A 9.

11. Lewis/Clark 5.

12. New Rockford 1.

GIRLS TEAM SCORES

1. Rugby 172

2. Harvey/WC 84

3. Benson Cty. 83

4. New Rockford-Shey 59

5. Shiloh Chris 39

6. North Star 28

7. Killdeer 28

8. Lewis and Clark 17

9. Glen-West-New 11

10. Northern Lights 11

11. Center-Stanton 6

400 Meter Dash

David McAtee :54.88, 1st place.

Chris Hamilton :58.34, 6th place

Tanner Bernhardt 1:03.70

800 Meter Run

Jaden Haman 2:28:31, 7th place

Tanner Bernhardt 2:32.58

1600 Meter Run

Kyle Volk 5:04.23, 1st place

Taylor Demers 5:28.63, 7th place

3200 Meter Run

Erik Wangler 11:11.25, 1st place

Garrett Thompson 11:18.84, 4th place

Tyler Larson 12:29.51

4x400 Relay 3:50.56

Chris Hamilton :58.15 2nd place

Andrew Hershey :57.23, 2nd place

Kyle Volk :57.23, 2nd place

David McAtee :57.19

4x800 Relay 9:40.02

Garrett Thompson 02:19.39, 2nd place

Tyler Larson 02:36.29, 2nd place

Taylor DeMers 02:25.79

Erik Wangler 02:18.55

High Jump

Levi Schaan 5'4.00", 4th place

Riley Olsen 5'4:00", 4th place

David McAtee 5'2.00", 7th place

Kyle Halvorson 5'2:00",

Josh Michels 5'0.00"

Jayden Welk 5'0.00"

Triple Jump

Josh Tank 39'0.50", 2nd place

Levi Schaan 37'8.50", 4th place

Andrew Hershey 37'8.50", 4th place

Kyle Halvorson 36'11.50", 6th place

Chris Hamilton 36'7.50", 8th place

Josh Michels 35'6.50"

Zach Miller 34'9.50"

Long Jump

Eric Kuntz 20' 11.50" 1st place

Riley Olsen 17' 11.50"

Mackenzie Koenig 17' 7.00"

Eli Luna 17' 7.50"

Kyle Halvorson 17' 2.50"

Jayden Welk 17' 1.00"

Chris Hamilton 17' 3.75"

Tanner, Bernhardt 16' 10.50"

Pole Vault

Eric Kuntz 13' 0.00" 1st Place

Josh Tank 10' 0.00" 2nd Place

Andrew Hershey 10' 0.00" 3rd Place

Mackenzie Koenig 9' 0.00" 4th Place

Kyle Halvorson 8' 6.00" 5th Place

Nolan Hovland 5' 6.00" 7th Place

Jason Goetz No Ht

Shot Put

Zach Thompson 41' 2.00" 5th Place

DJ Wilke 38' 5.00" 8th Place

Chris Seaver 33' 11.00"

Jerry Bierman 33' 4.50"

Steve Mudra 31' 10.00"

Dustin Lawrence 22' 5.00"

55 M Dash

Mackenzie Koenig 00:06.84 4th place

Eli Luna 00:07.70

55 M Hurdles

Eric Kuntz 00:07.73 1st

Josh Tank 00:08.92 3rd

Jarett Lovcik 00:09.06 4th

Jason Goetz 00:09.07 5th

Nolan Hovland 00:10.65 8th

4 x 160 Relay 01:18.68 Eli Luna 00:19.27

Riley Olsen 00:19.79

Jarett Lovcik 00:19.94

Eric Kuntz 00:19.68; first place

Rugby Girls Results:

55 Meter Dash

Crystal Hovland - 7.60 - 2nd place

Rachel Hoffert - 7.65 - 3rd place

Emily Stier - 7.73 - 4th place

Kassi Jorgenson - 7.86 - 6th place

Aubrey Hovland - 8.13 - 8th place

Alicia Leier - 8.22

Allison Volk - 8.27

200 Meter Dash

Rachel Hoffert - 29.27 - 3rd place

Emily Stier - 29.91 - 5th place

Kassi Jorgenson - 30.49 - 8th place

Alicia Leier - 30.89

Aubrey Hovland - 31.93

Jessica Blessum - 32.96

400 Meter Dash

Bailey Nelson - 1:09.96 - 6th place

Alicia Leier - 1:10.30 - 7th place

McKenzie Johnson - 1:16.85

800 Meter Run

Sydney Kraft - 2:38.57 - 2nd place

Bailey Nelson - 2:52.25 - 7th place

Alexis Thompson - 2:52.27 - 8th place

McKenzie Johnson - 3:23.42

1600 Meter Run

Chandra Yankton - 5:50.30 - 1st place

Allison Foster - 7:02.00

3200 Meter Run

Lauren Christenson - 13:52.62 - 1st place

Hannah Christenson - 14:29.70 - 2nd place

55 Meter Hurdles

Crystal Hovland - 8.89 - 1st place

Jessica Blessum - 11.79

Long Jump

Abbey Paul - 14'11" - 1st place

Anja Selland - 13'7" - 6th place

Alicia Leier - 13'5" - 8th place

Allison Volk - 13'"

Keylee Odden - 12'11"

Jessica Blessum - 12'8"

Triple Jump

Abbey Paul - 31'6" - 1st place

Anja Selland - 29'2" - 5th place

Keylee Odden - No Mark

High Jump

Aubrey Hovland - 5'3" - 1st place

Jessica Blessum - 4'7" - 4th place

Molley Koenig - 36'8" - 1st place

Michelle Lemar - 31'1" - 7th place

Laura Fritel - 30'6" - 8th place

Emily Fritel - 29'8"

Mattie Schmitt - 25'3"

4 x 1 Lap Relay

Rachel Hoffert (21.68), Crystal Hovland (21.53)

Emily Stier (22.23), Aubrey Hovland (23.48)

1:28.68 1st place

4 x 400 Meter Relay

Chandra Yanton(1:10.24), Rachel Hoffert(1:08.8

6)

Emily Stier(1:07.55),

Sydney Kraft(1:08.28)

4:34.85 - 2nd place

4 x 800 Meter Relay

Chandra Yankton(2:38.86),

Hannah Christenson(2:44.72)

Alexis Thompson(2:53.60),

Sydney Kraft(2:39.68)

10:57.83 - 1st place

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web