Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

17th Annual Rugby Booster Club Invitational, was held on Saturday, Oct. 2, at the Rugby Golf Club

October 8, 2010
Pierce County Tribune

Varsity Girls (4000 Meters) 122 runners

Chandra Yankton - 2nd place - 15:12

Sydney Kraft - 11th place - 16:04

Lauren Christenson - 20th place - 16:32

Crystal Hovland - 28th place - 16:48

Shanaya Fred - 40th place - 17:25

Alexis Thompson - 64th place - 18:19

Cassandra Jaeger - 86th place - 19:29

Team Results: 1. Minot - 65, 2. Rugby - 101, 3. Parshall - 130, 4.

Velva - 134, 5. Killdeer - 195, 6. Carrington - 213, 7. Beulah/Hazen - 223, 8. Grafton - 262, 9. Stanley - 284, 10. Griggs County Central - 318, 11. New Town - 331, 12. Langdon - 355, 13. Surrey - 401, 14.

Washburn/Wilton - 446, 15. Garrison - 468, 16. Belcourt - 506, 17. Jamestown - 507, 18. Minot Bishop Ryan - 508, 19. Glenburn - 519, 20. Hillsboro - 520,

21. Larimore - 525, 22. Mandaree - 556, 23. Standing Rock - 557, 24.

Tioga/Trinity Christian - 560, 25. Bottineau - 561, 26. Dunseith - 566, 27. Warwick - 596, 28. Central Prairie - 616

Individual Winner: Brecca Wahlund - Minot - 14:47

Varsity Boys (5000 Meters) 105 runners

Kyle Volk - 7th place - 17:33

Garrett Thompson - 9th place - 17:43

Erik Wangler - 15th place - 18:04

Wyatt Thompson - 31st place - 18:58

Taylor DeMers - 32nd place - 18:58

Andrew Hershey - 41st place - 19:20

Tyler Larson - 52nd place - 19:42

Kyle Halvorson - 62nd place - 20:15

Eric Kuntz - 91st place - 22:58

Team Results: 1. New Town - 47, 2. Rugby - 94, 3. Beulah/Hazen - 117,

4. Griggs County Central - 144,

5. Grafton - 145, 6. Parshall - 159, 7. Belcourt - 179, 8. Mandaree -

260, 9. North Star - 276,

10. Minot Bishop Ryan - 312, 11. Killdeer - 336, 12. Tioga/Trinity

Christian - 376, 13. Langdon - 376,

14. Garrison - 401, 15. Standing Rock - 425, 16. Jamestown - 437, 17.

Four Winds - 441, 17. Dunseith - 442,

19. Central Prairie - 454, 20. Velva - 473, 21. Sawyer - 497, 22.

Larimore - 513, 23. Washburn/Wilton - 515,

24. Solen - 516, 25. Carrington - 525, 26. Hebron - 526

Individual Winner: Ken Wells - Parshall - 16:14

Junior High Girls (3000 Meters) 61 runners

McKenzie Johnson - 5th place - 12:52

Camille Klein - 9th place - 13:06

Allison Foster - 12th place - 13:19

Kayla Voeller - 54th place - 15:38

Team Results: 1. Surrey - 94, 2. Grafton - 122, 3. Wing - 127, 4.

Minot Jim Hill - 136, 5. Rugby - 142,

6. Parshall - 148, 7. Washburn/Wilton - 196, 8. Belcourt - 205, 9. New

Town - 212, 10. Minot Ramstad - 215,

11. Velva - 246, 12. Four Winds - 248, 13. Solen - 262, 14. Bottineau -

271, 15. Carrington - 283,

16. Hebron - 284, 17. Jamestown - 291, 18. Langdon - 302, 19. Warwick -

311, 20. Tioga/Trinity Christian - 314,

21. Killdeer - 315

Individual Winner: Allison Klein - Surrey - 12:22

Junior High Boys (3000 Meters) 44 runners

Chris Hamilton - 1st place - 10:44

Tanner Bernhardt - 9th place - 11:19

Noah Kraft - 17th place - 11:49

Nolan Hovland - 21st place - 12:06

Xylan Fly - 28th place - 13:11

Team Results: 1. Velva - 47, 2. Beulah/Hazen - 68, 3. Rugby - 76, 4.

Jamestown - 77, 5. Belcourt - 83,

6. New Town - 182, 7. Carrington - 201, 8. Griggs County Central - 204,

9. Central Prairie - 210,

9. Bottineau - 213, 11. Tioga/Trinity Christian - 217, 12. Minot Bishop

Ryan - 218, 13. Warwick - 227,

14. Dunseith - 228, 15. Mandaree - 230

Individual Winner: Chris Hamilton - Rugby - 18:48

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web