Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Rugby places high at Blue-White Invite

September 24, 2010
Tribune Staff Reports

Rugby place high at Blue-White Invite

VALLEY CITY - Rugby's boys finished an impressive fifth in a strong field and the Panther girls were eighth at the Valley City Bill Jansen Blue-White Invite here on Sept. 18.

Rugby boys were the second-highest Class B finisher, second only to New Town, which was fourth. Senior Garrett Thompson paced the Panthers with a 21st place finish in the 5,000 meter race. His time was 17:34. Kyle Volk was 24th; Wyatt Thompson, 38th; Erik Wangler, 41st; and Andrew Hershey, 52nd.

Junior Sydney Kraft led the Panther girls with a fifth place effort in the 4,000 meter race. Her time was 15:21. Crystal Hovland finished 38th; Alexis Thompson, of Towner, was 45th; McKenzie Johnson, 68th; and Cassandra Jaeger was 69th.

Fact Box

Valley City Bill Jansen Blue-White Invite

Varsity girls team totals (4,000 meters - 91 runners)

1. Fargo Shanley-Oak Grove, 65- 2. G.F. Red River, 119; 3. G.F. Central, 126; 4. Valley City, 129; 5. Jamestown, 149; 6. Wahpeton, 166; 7. Griggs Co. Central, 168; 8. Rugby, 225; 9. Grafton, 237; 10. Carrington, 247; 11. Langdon, 298; 12. New Town, 328; 13. Hillsboro, 392; 14. Belcourt, 394; 15. Standing Rock, 394; 16. Central Cass, 425; 17. Lisbon, 432; 18. Central Prairie, 446; 19. Dunseith, 449.

Individual winner - Allison Allmer, Jamestown, 14:47.

Rugby results

5. Sydney Kraft, 15:21; 38. Crystal Hovland, 17:12; 45. Alexis Thompson, 17:38; 68. McKenzie Johnson, 18:43; 69. Cassandra Jaeger, 18:50.

Varsity boys team totals (5,000 meters - 110 runners)

1. G.F. Central, 48; 2. Bismarck Century, 50; 3. Fargo Shanley-Oak Grove, 113; 4. New Town, 169; 5. Rugby, 176; 6. G.F. Red River, 178; 7. Jamestown, 223; 8. Grafton, 269; 9. Griggs Co. Central, 304; 10. Central Cass, 305; 11. Belcourt, 329; 12. Valley City, 361; 13. North Star, 401; 14. Lisbon, 424; 15. Garrison, 459; 16. Wahpeton, 474; 17. Langdon, 477; 18. Dunseith, 478; 19. Sargent Central, 501; 20. Solen, 524; 21. Standing Rock, 560.

Individual winner - Levi Sather, Bismarck Century, 16:04.

21. Garrett Thompson, 17:34; 24. Kyle Volk, 17:38; 38. Wyatt Thompson, 18:04; 41. Erik Wangler, 18:06; 52. Andrew Hershey, 18:26; 64. Tyler Larson, 18:48; 65. Taylor DeMers, 18:49; 96. Chris Hamilton, 20:12.

JV girls team totals (3,000 meters - 53 runners)

Top 3 and Rugby

1. Surrey, 58; 2. G.F. Central, 88; 3. Valley City, 93; 9. Rugby, 215.

Individual winner - Patience Albertson, Surrey, 12:26.

Rugby results

26. Camille Klein, 14:24; 38. Kayla Voeller, 15:36; 42. Canya Fly, 15:50.

JV boys team totals (3,000 meters - 78 runners)

1. Bismarck Century, 38; 2. G.F. Central, 40; 3. G.F. Red River, 79; 12. Rugby, 344.

Individual winner - Christian Davis, Northern Lights (St. John-Rolla), 13:47.

47. Noah Kraft, 16:38; 57. Nolan Hovland, 17:04.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web