Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Rugby opens season at 'Orr'iginals Invite

August 27, 2010
Tribune Staff Report

JAMESTOWN - Freshman Chandra Yankton placed seventh and Rugby's girls cross county squad placed 10th at the Jamestown 'Orr'iginals Invite on Aug. 20.

The Panthers were the highest finishing Class B team. Yankton completed the 4,000 meters in 16:06. Just two other Panthers competed in the varsity race - Sydney Kraft, 26th; and Crystal Hovland, 30th.

Rugby's boys team finished 12th. Junior Erik Wangler led the squad with a 27th place finish in the 5,000 meter varsity race.

West Fargo won the girls title and Bismarck Century captured the boys title.

Several Rugby runners participated in the JV races.

Fact Box

Jamestown 'Orriginals' Invite

Girls varsity team totals (4,000 meters)

Top 5 and Rugby

1. West Fargo, 78; 2. Dickinson, 103; 3. Fargo Davies, 110; 4. G.F. Central, 206; 5. Fargo South, 213; 10. Rugby, 308.

Individual winner - Brecca Wahlund, Minot, 14:40.

Rugby results

7. Chandra Yankton, 16:06; 26. Sydney Kraft, 17:05; 30. Crystal Hovland, 17:17.

Boys varsity team totals (5,000 meters)

1. Bismarck Century, 91; 2. G.F. Central, 92; 3. West Fargo, 112; 4. G.F. Red River, 131; 5. Fargo Shanley-Oak Grove, 156; 12. Rugby, 311.

Individual winner - Francis Mendee, G.F. Red River, 17:03.

27. Erik Wangler, 18:34; 30. Garrett Thompson, 18:39; 67. Wyatt Thompson, 19:49; 77. Andrew Hershey, 20:04; 110. Taylor DeMers, 21:06; 120. Tyler Larson, 21:41; 134. Eric Kuntz, 23:59.

JV girls team totals (3,000 meters)

1. Fargo North, 78; 2. Fargo Davies, 98; 3. Fargo South, 138; 4. Valley City, 142; 5. G.F. Central, 180; 8. Rugby, 276.

Individual winner - Sarah Jacobson, Fargo Shanley-Oak Grove, 11:34.

13. Lauren Christenson, 12:56; 49. Alexis Thompson, 13:59; 64. Shanaya Fred, 14:14; 67. McKenzie Johnson, 14:17; 83. Cassandra Jaeger, 14:38; 97. Allison Foster, 15:05; 105. Paxton Klein, 15:17; 110. Camille Klein, 15:26; 133. Aubrey Hovland, 16:12; 150. Kayla Voeller, 17:36.

JV boys team totals (3,000 meters)

1. Bismarck Century, 30; 2. G.F. Central, 125; 3. Minot, 136; 4. Fargo Davies, 152; 5. Dickinson, 158; 15. Rugby, 466.

Individual winner - Dylan Sether, Bismarck Century, 14:38.

26. Tanner Bernhardt, 16:15; 38. Chris Hamilton, 16:28; 91. Noah Kraft, 17:53.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web