Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Rugby competes at Velva Meet

May 21, 2010
Pierce County Tribune

VELVA - Rugby picked up two more state qualifiers and rolled to the boys team title at the Velva Last Chance Meet on May 17. It was the final regular season track meet for the Panthers.

Senior Dylan Yoder qualified in the 400 meters and fellow senior Dustin Jundt in the 1600 meters. Junior Eric Kuntz also set the school record in the 110 meter hurdles with a time of :14.64.

The Panther girls squad also won the meet and ran state-qualifying times again in the 400, 800 and 1600 meter relays.

Fact Box

Velva Last Chance Meet

Team totals

1. Rugby, 129; 2. Velva-Drake-Anamoose, 103; 3. Watford City, 94; 4. Divide Co., 67; 5. Parshall, 55; 6. Central McLean, 53; 7. Surrey, 35; 8. Des Lacs-Burlington, 34; 9. Harvey, 33; 10. Stanley-Powers Lake, 30; 11. Williams Co., 27; 12. Mohall-Lansford-Sherwood, 22; 13. Glenburn-Westhope-Newburg, 18; T14. Lewis and Clark (Berthold), T14. Minot Ryan, 14; 16. Garrison-Max, 5; 17. Bottineau, 4.

Rugby results

100 Meters - 3. Eric Kuntz, :11.37; 7. Nigel Hageness, :11.87; DNP. Tyler Vollmer, :11.91; DNP. Jordon Kuhnhenn, :12.56; DNP. Eli Luna, :12.68.

200 Meters - DNP. Chris Hamilton, :25.08; DNP. Jacob Nelson, :25.46; DNP. Kuhnhenn, :25.69; DNP. Luna, :26.00.

400 Meters - 3. Dyan Yoder, state qualifier, :51.80; DNP. Hamilton, :57.37.

1600 Meters - 2. Dustin Jundt, state qualifier, 4:39; 3. Kyle Volk, 4:42.70.

3200 Meters - 2. Erik Wangler, 10:36.00; 7. Tanner Bernhardt, 11:47.56; 8. Tyler Larson, 12:03.80.

110 Meter Hurdles - 1. Kuntz, state qualifier, :14.64; 4. Jarett Lovcik, :17.70.

300 Meter Hurdles - 3. Josh Tank, :44.62; 4. Lovcik, :45.52.

High Jump - 2. Mike Houim, 5-8; 7. Nelson, 5-4.

Long Jump - 3. Levi Schaan, 18-7; DNP. M. Houim, 17-5; DNP. Hageness, 16-5; DN. Luna, 15-8; DNP. Hunter Thorp, 14-2.

Triple Jump - 6. Schaan, 36-7.75; DNP. Thorp, 32-2.

Pole Vault - 1. Kuntz, state qualifier, 14-0; 3. Tank, 11-0; 6. Mackenzie Koenig, 10-6.

Shot Put - 8. D.J. Wilkie, 39-10; DNP. Jerry Bierman, 31-4; DNP. Brett Kramer, 31-0.

Discus - 4. Wilkie, 131-0; DNP. Kramer, 81-5; DNP. Bierman, 71-0.

Javelin - DNP. Wilkie, 111-0.

400 Meter Relay - 5. Rugby, :47.47 (Vollmer, Hageness, Luna, Kuhnhenn).

800 Meter Relay - 6. Rugby, 1:37.74 (Vollmer, Schaan, Tank, Hamilton).

1600 Meter Relay - 3. Rugby, 3:44.46 (Schaan, Volk, Jundt, Lovcik).

3200 Meter Relay - 3. Rugby, 9:10.37 (Wangler, Yoder, Bernhardt, Larson).

Girls team totals

1. Rugby, 128; 2. Velva-Drake-Anamoose 111; 3. Watford City, 101; 4. Glenburn-Westhope-Newburg, 59; 5. Surrey, 58; 6. Parshall, 50; 7. Central McLean, 45; 8. Mohall-Lansford-Sherwood, 38; 9. Lewis and Clark (Berthold), 27; 10. Stanley-Powers Lake, 22; T11. Divide Co., 19; T11. Minot Ryan, 19; 13. Garrison-Max, 12; 14. Williams Co., 11; 15. Bottineau, 9; 16. Des Lacs-Burlington, 7; 17. Harvey, 4.

100 Meters - DNP. Ashley Leier, :14.56; DNP. Allison Volk, :14.84; DNP. Carly Wise, :14.96.

200 Meters - 6. Emily Stier, :28.31; 7. Shanaya Fred, :28.37; DNP. Leier, :31.40; DNP. Wise, :32.05; DNP. Volk, :35.90.

400 Meters - 2. Crystal Hovland, 1:02.18; DNP. Fred, 1:07.41; Cassandra Jaeger, 1:11.12.

800 Meters - 3. Sydney Kraft, 2:28.12; DNP. Hannah Christenson, 2:50.64; DNP. Carleen Shively, 2:52.64; DNP. Paxton Klein, 3:01.90.

1600 Meters - DNP. Shively, 6:21.53; DNP. Chelsea Halvorson, 6:22.50; DNP. Mariya Bernhardt, 6:34.09; DNP. P. Klein, 6:39.61; DNP. Cortney Stewart, 7:27.03.

3200 Meters - 6. Camille Klein, 14:46.00.

100 Meter Hurdles - 2. C. Hovland, :16.81; 7. Aubrey Hovland, :17.40.

300 Meter Hurdles - 7. Stier, :51.81; DNP. A. Hovland, :54.18; DNP. Jessica Blessum, :58.56.

Shot Put - 3. Molly Koenig, 34-9; 6. Emily Fritel, 32-9; DNP. Laura Fritel, 25-6; DNP. Allison Leer, 25-0.5; DNP. Caley Nelson, 20-11; DNP. Brittany Kleespie, 20-9.5.

Discus - DNP. Koenig, 86-10; DNP. E. Fritel, 86-9; DNP. L. Fritel, 86-2; DNP. C. Nelson, 57-7; DNP. Kleespie, 55-3; DNP. Leer, 52-8.

Javelin - 2. Paige Haman, 109-0; 6. Koenig, 96-9; 8. Taylor Stone, 91-8; DNP. Volk, 76-5; DNP. L. Fritel, 75-2; DNP. Leer, 55-5.

Long Jump - 3. Courtney Putnam, 14-5.5; DNP. Josie Klein, 13-2.25; DNP. Stephanie Friestad, no mark; DNP. C. Nelson, no mark.

Triple Jump - 2. Friestad, 32-8.5; 6. J. Klein, 30-10.75; 7. Putnam, 30-9.5; DNP. C. Nelson, no mark.

High Jump - 3. A. Hovland, 4-11; 8. Putnam, 4-1; DNP. Blessum, 3-11; DNP. J. Klein, no made height.

Pole Vault - 2. Friestad, 7-6; 5. Rachel Hoffert, 7-0; 6. Blessum, 6-0.

400 Meter Relay - 1. Rugby, state qualifier, :52.72 (Emily Paul, A. Hovland, Hoffert, Stier).

800 Meter Relay - 3. Rugby, state qualifier, 1:51.42 (Fred, Paul, Hoffert, C. Hovland).

1600 Meter Relay - 3. Rugby, state qualifier, 4:15.42 (C. Hovland, Paul, Hoffert, Kraft).

3200 Meter Relay - 1. Rugby, 10:23.09 (Halvorson, Christenson, Kraft, Stone).

DNP: Did Not Place

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web